Finn Andersen Gjelsvik

The information on registered seafarers is not in all cases complete. As new sources are studied, information on engagements and medals etc. will be added to some of the already registered seafarers.

Date of birth

May 5, 1918

Parents

Alf Gjelsvik

Gender

Male

Nationality

Norway flaggNorway

Birthplace

Bergen

Place of living

Klaus Hansensvei 43, Bergen

County

Hordaland/Bergen

Enlistment district

Rank

Matros / SkytterSSH Underkvartermester og instruktør
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 48829, NY 17755/90780.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946

    Skytter nr. 624: Gjeldsvik, Finn. Født 5.5.1918 i Bergen.
    Yrke: Sjømann
    Seilte til sjøs bl.a. som båtsmann før krigen.

    Antatt i marinen 3.12.1941 og ble utdannet til skytter Camp Norway, Lunenburg, Canada.

    Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    D/S ANDERSON fra 31.1.1942 til skipet gikk på grunn og forliste ved New Foundland den 9.2.1942. De hadde da, etter ordre, holdt samme kurs og fart siden kl.1600 i tåke og stummørke på sin reise fra Halifax til Preston. 8 mann mistet livet under forliset.
    M/S BALKIS fra 13.3.1942 og var om bord fredag 10.4.1942 da skipet ble rammet av en torpedo mens det var underveis fra Halifax til Penambuco. Hun var kommet ca.120 n.mil nord av Fortaleza i Brasil. Under forliset omkom 7 mann, mens 2 andre ble reddet.

    Finn Gjeldsvik ble nu forfremmet til underkvartermester, og gjorde tjeneste som instruktør ved skytterskolen fra 2.8.1942 til 23.9.1943. Etter eget ønske degradert til menig, og seilte ut med:
    D/S DUALA fra 12.10.1943 til 31.1.1944.
    M/T STRIX fra 8.12.1944 til 30.6.1945.

    Mønstret av i Amerika og kom hjem til Norge med D/S STAVANGERFJORD.

    Dimittert fra marinen den 18.2.1947.

    For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VIIs 70-årsmedalje.

    Sources

    RA/S-3545/G/Gg/

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946