M/T Anglo Mærsk

Other names
Anglo Swede
Call sign
OXBH
Shipping company
Møller A.P. KøbenhavnMinistry of War Transport v/ Houlder Bros. London, UK
Nationality
Denmark flaggDenmark
Home port
London, UKFredericia, Danmark

Shipyard

Name
Armstrong, Whitworth & Co. Ltd, Newcastle, UK
Build year
1930
Yard number
1048
Month of delivery
Mars

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 27.10.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
7.705
Net tonnage:
4.649
Deadweight:
12.160

Engine

Propulsion:
Atlas
Engine size:
Ihk 4300
Speed:
11

Dimensions

Length:
461.1'
Beam:
59.9'
Draft:
31.6'
  • Historikk:

    Historikk v/Ole Stig Johannesen som har skrevet bøger om Mærskbådene. I Mærskbådene gennem de første 50 år har jeg på side 116 fundet vedhæftede oplysninger
      - Opplyninger via Aarhus Sjøfarts Museum

    3/1930 - Levert fra W.G. Armstrong, Witworth & Co. Ltd. Newcastle til Rederi A/B Tanker, Stockholm - ANGLO SWEEDE
    22.12.1932 - Solgt til Tank og Ruteskibe i I/, København - nytt navn - ANGLO MÆRSK
    1940 - Ved krigsutbruddet befant skipet seg på reise fra Balikpapan til Adelade med olje.
    23.4.1940 - Ble skipet innbragt til Freemantle og beslaglagt av engelsk MOWT ( Ministry of War Transport ) v/  Houlder Bros & Co. London
    26.10.1942 - På reise fra Freetown til England i ballast fikk skipet maskinskade og ble hengende etter konvoien. Samme dag ble hun torpedert av tysk u-båt U-509 ( Korvettenkapitän Werner Witte ) ved Teneriffe i posisjon 27.50 N og 22.15W. Torpedoen traff forskipet. Da ubåten dukket opp ble den beskutt av ANGLO MÆRSK kanoner, u-båten dukket og forsvant - M/T  ANGLO MÆRSK fløt fremdeles.
    27/10/1942: Torpedert (senket) av tysk ubåt U-604:
    27.10.1942 - Kl. 1800 da skipet befant seg ca. 80.s.mil ved de Kanariske Øyer, ble skipet igjen truffet av en torpedo fra U-604 ( Kapitänleutnant Horst Höltring ) . Forskipet begynte å synke , besetningen gikk så i båtene, 20 minutter senere i posijon 27.15N og 17.55W ble skipet igjen rammet av en torpedo. Skipet sank hurtig, og besetningen satte kursen mot øya Hierro, hvor de ankom i god behold

    Maskineri:
    Dieselmotor 2-takt enkeltvirkende 7 cylindere - diam. 670 mm. Bygget ved Atlas Polar, Stockholm, Sverige.

    Shipwreck location

    Latitude: 27.25
    Longitude: -17.916667