D/S Goviken

Other names
ex Golden Gate
Call sign
LDEZ - MTPH
Shipping company
Wallem & Co.,Bergen
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Seattle Construction & Dry Dock Co., Seattle, WA, USA
Build year
1917
Yard number
88
Month of delivery
Mai

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
4.854
Net tonnage:
2.950
Deadweight:
7.544

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 465
Speed:
9.5 knop

Dimensions

Length:
381.5'
Beam:
53.1'
Draft:
27.0'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    05/1917: Levert som GOLDEN GATE til Knut Knutsen OAS, Haugesund. 
    00/1918: Overført The Sh. Controller (Ellermann & Bucknall S. S. Co. Ltd) London, UK.
    00/1919: Tilbakelevert Knut Knutsen OAS, Haugesund.                                                                 
    05/1920: Overført D/S A/S Golden Gate (Knut Knutsen OAS) Haugesund.                               
    05/1936: Solgt Wallem & Co. A/S (H. J. Wallem) Bergen, nytt navn - GOVIKEN
    06/1942: Torpedert (Sank) 29. juni 1942 av japansk ubåt, I-20 (T. Yamada).
    (Kilde: Nortraships flåte. 2. Hegland, s. 81).
     

    Minnehallen i Stavern skriver:

    6/1942: Var på reise fra Aden til Lourenzo Marques med 750 tonn saltballast. Ble 29. juni 1942 torpedert på reise av japansk ubåt I -20 i posisjon S 13.15' og E 41.35'. Den første torpedoen traff akterpiggen, og            kollisjons skottet ble sprengt inn. To livbåter var så vidt kommet klar da torpedo nr. 2 detonerte like ved dem. Begge båtene var lekk og kantret. Folkene drev på livvester resten av natten, og ved daggry var to norske offiserer og 11 kinesere borte. To nordmenn og fire kinesere drev om til ut på ettermiddagen 30. juni, da de ble fisket opp av svenske EKAREN. Det må her nevnes at føreren av GOVIKEN, kaptein Georg Heldal, overlevde tre torpederinger i løpet av en uke. Etter torpederingen av GOVIKEN ble han, 2. Maskinisten og fire kinesere reddet av et britisk dampskip.

    Norske som omkom:

    Isak Olsen                 - Maskinist
    Ole Gjertsen              - 1. Styrmann

    Kaptein Georg Johannes Heldal fortalte detaljert om forliset i NRK radio i 1956.("En uke til sjøs i handelsmarinen under krigen")

    Maskineri:
    Dampmaskin trippel 3 sylindere diam. 25-40".3-70".
    Bygget ved Sealttle Construction & Dry Dock Co. Seattle, Washington, USA. 
    kjeler samme.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/goviken.html

    Se også om Japanske u-båter 2. verdenskrig:
    http://www.combinedfleet.com/ss.htm

    Shipwreck location

    Latitude: -13.25
    Longitude: 41.583333