D/S Gunda

Other names
ex Chantier
Call sign
WQCG - LDIX - LHDS
Class
DNV 1A1
Shipping company
Frøiland, Ole,FarsundEinar Lange, Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge
Enlistment district
Farsund

Shipyard

Name
McDougall-Duluth Company, Duluth MN, USA
Build year
1919
Yard number
1334
Month of delivery
juli

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 19.11.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.241
Net tonnage:
1.328
Deadweight:
3.625

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 258
Speed:
8,5

Dimensions

Length:
251.3'
Beam:
43.7'
Draft:
22.2'
  • HISTORIKK: 
    v/H.Larsson-Fedde

    07/1919: Levert som CHANTIER til US. Shipping Board, New York, USA.
    11/1928: Solgt til Ole Frøiland, Farsund, nytt navn - GUNDA
    10/1938: Solgt til A/S Olymp (Einar Lange) Oslo.                        
    11/1942: Torpedert den 19/11 av tysk ubåt U 18 (Kapitan zur See Wolfgang Luth)
    og synker i pos. S 25.40', E 33.53' i Mozambiquekanalen på reise fra  
    Lorenzo Marques til Zanzibar med kull. 4 nordmenn, en polakk, en svenske
    og 32 asiatiske mannskaper omkom. Åtte indere reddet seg på flåte.

    De norske som omkom med GUNDA:

    Martin Sletta - Maskinmester
    Odd Pedersen - Skipsfører
    Olaf Bottenstuen - 1. Styrmann/Telegrafist
    Rolf Andersen - Maskinmester
    Christian Abrahamsen - Maskinist

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin -3 sylindere diam. 20"-33"-54".
    Maskineri bygget ved McDougall, Duluth S. B. Co., Duluth.
    Kjeler samme.

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/2447.html

    Shipwreck location

    Latitude: -25.666667
    Longitude: 33.883333