(Uteflåten) D/S Iris

Other names
ex Ingerid
Call sign
MDHL - LFHA
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Gourlay Bros. & Co. Dundee, Scotland.
Build year
1901
Yard number
198
Month of delivery
mai

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Ran aground, 4.10.1944
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.177
Net tonnage:
663
Deadweight:
1.020

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 251 IHK 1110
Speed:
12 knop

Dimensions

Length:
236.4'
Beam:
32.3'
Draft:
15.5'
  • HISTORIKK: 
    v/H.Larsson-Fedde.

    5/1901: Naaml. Ven. Maats. Noorwegen (D. Burger & Zoon) Rotterdam - INGERID
    4/1907: Det Bergenske Dampskibsselskab, Bergen - IRIS
    Betalt kr. 411.859,-
    1907: Ombygd etter havari på Jæren.
    1908: Ny donkey kjele.
    1912: Nye hovedkjeler ved Bergens mekaniske Verksted, Bergen.
    1912: Radio Telefunken-Marconi.
    1929: Strømlinje ror.
    1938: Ombygd spise & røkesalong.
    1939: Ny radio - ekkolodd.
    1940: Tatt over av Nortraship.
    10/1944: Grunnstøtte den 4. oktober 1944 og ble vrak ved innseilingen til Cape Harrison, Labrador, i pos.  N 54.45', W 58.20' på reise fra Hebron til Cape Harrison. (Kilde: Nortraships flåte. 2. Hegland).

    Lasterom: Sommer: 46.162 cub. ft-  vinter: 50.813 cub. ft

    Passasjerer:
    1912: 1. plass: 58,   3. plass: 34
    1940: 1. plass: 46,   3. plass: 36

    Var aldri noe godt passasjerskip, men på grunn av sine store rom og sin dødvekt, var hun godt egnet for last.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/iris.html

    Shipwreck location

    Latitude: 54.75
    Longitude: -58.333333