M/T Jaspis

Other names
Vigdis til 1939
Call sign
LJGR - LDQU
Shipping company
Anders Jahre, Sandefjord
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Sandefjord, Norge

Shipyard

Name
Joseph L. Thompson & Sons Ltd., Sunderland, UK
Build year
1930
Yard number
571
Month of delivery
Oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
6.094
Net tonnage:
3.624
Deadweight:
9.650

Engine

Propulsion:
Doxford
Engine size:
Bhk 598
Built by:
W.Doxford & Sons Ltd.,Sunderland

Dimensions

Length:
413.1'
Beam:
56.2'
Draft:
31.8'
  • Historikk:

    10/1930 - Bygget ved J. L. Thompson & Sons, Ltd, Sunderland for hvalfangerselskapet Antarctic A/S & Hvalfangerselskapet Pelagos A/S v/Bruun & von er Lippe, Tønsberg - VIGDIS
    1935 - Overført i oktober til Skips-A/S Vigrid (Bruun & von der Lippe), Tønsberg
    1939 - Solgt i april til Skips-A/S Vigrid (Anders Jahre), Sandefjord - nytt navn - JASPIS
    1940 - Disp. overtatt i april av NORTRASHIP. 
    1940 - Internert 22. juni i Casablanca med en oljelast fra Venezuela. (Kilde: Nortraships flåte. 1. Hegland).
    9.2.1941 - Beslaglagt av Vichy-Frankrike i Casablanca.
    23.2.1941 - Forlot Casablanca for Bordeaux under fransk flagg - JASPIS
    21.4.1941 - Overtatt av Die Kriegsmarine som JASPIS. Benyttet som støttepunkttanker ved Kriegsmarinewerft i Wilhelmshaven.
    28.2.1945 - Minesprengt ved Gedser. Akterskipet ødelagt - strandsatt  for ikke å synke.
    1945 - Hevet og tauet til Kiel for reparasjon.
    1946 - Overtatt fra assurandørene for Anders Jahres Rederi A/S (Anders Jahre & Co.) Sandefjord - JASPIS
    1947 - Satt i fart på nytt i november: 6109 brt, 3621 nrt, 9600 t.dw. seilte så under Panama flagg.
    1948 - Disp. firmaet omdøpt Anders Jahre & Co. A/S, Sandefjord.
    1950 - Overført til A/S Kosmos (Anders Jahre & Co. A/S), Sandefjord.
    1951 - Overført til Jasmin Operating Co. SA, Panama i oktober (Anders Jahre & Co. A/S, Sandefjord). 
    4/1954 - Overført til A/S Kosmos (Anders Jahre & Co. A/S), Sandefjord. 
    4/1955 - Solgt til England for opphugging.

    Maskineri:
    Dieselmotor 2-takt- enkeltv. 4 syl. diam. 2160 mm.
    Maskineri bygget ved Wm. Doxford & Sons Ltd, Sunderland, UK.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/jaspis.html