D/S Kupa

Other names
Trewidden fra 1917 til 1937
Call sign
JKAE
Class
Lloyds+100A1
Shipping company
Prekomorska Plovidba DD, Zagreb
Nationality
Jugoslavia flaggYugoslavia
Home port

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 15.5.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.131
Net tonnage:
2.749
Deadweight:
4.381

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.

Dimensions

Length:
400.0'
Beam:
52.1'
Draft:
25.2'
  • Historikk:

    1917 - Bygget ved J. Redhead & Sons Ltd. South Shields for Hain Steam Ship C. Ltd. St. Ives - TREWIDDEN
    1937 - Solgt til Prekomorska Plovidba DD, Susak, Yugoslavia - nytt navn - KUPA
    15.5.1942 - Torpedert kl. 20.59 på reise fra New York via. Cape Town til Alexandria med militære kjøretøy , flydeler og og olje i fat av av tysk u-båt U.156 ( Korvettenkapitän Werner Hartenstein ) 2 døde og 70 overlevende.
    (Torpedoen traff under broen og skipet sank med baugen først. Ombord var reddet manskap fra M/S SILJESTAD som ble senket av samme u-båt dagen før)

    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 26"-43" & 71"-48. Maskineri bygget ved J. Readhead & Sons.Ltd. South Shields. UK.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/1656.html

    Shipwreck location

    Latitude: 14.833333
    Longitude: -52.333333