D/S Nidarland

Other names
ex Wisconsin, ex Wawalona
Call sign
LKFD
Shipping company
Hansen,Geo.,Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
G.M. Standifer Construction Company., Vancouver, WA, USA
Build year
1919
Yard number
Nr 4
Month of delivery
oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 9.11.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
6.076
Net tonnage:
3.729
Deadweight:
9.422

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 359
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
402.5'
Beam:
53.0'
Draft:
34.5'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    10/1919: United States Shipping Board, Portland, USA - WAWALONA
    1927: States Steamship Co., Portland - WISCONSIN
    1935: Bulk Carriers Corp., Portland - WISCONSIN                                                                
    1938: Wisconsin S. S. Co., Portland - WISCONSIN                                                               
    1939: Rederi A/S Nidaros (Geo. Hansen) Oslo - NIDARLAND
    11/1942: Torpedert og senket den 9/11 av tysk ubåt U 67 (Korvettenkapitän Günther Müller-Stöckheim) i  pos. N 11.41', W 60.42' på reise fra Buenos Aires til Baltimore med sinkkonsentrat. 2 personer omkom.


    Maskineri:
    Triple dampmaskin, 3 cylindere diam.24.5"-41.5"-72.0". Maskineri bygget ved  Hooven, Owens, Rentchler Co. Hamilton, ON. Canada.Kjeler samme.

    Minnehallen i Stavern skriver:
    D/S NIDARLAND gikk alene på reise fra Buenos Aires til Baltimore med 8.500 tonn sinkkonsentrat og 179 sølvbarrer. Ble torpedert 9. november 1942 av tysk U-67 (Korvettenkapitän Günther Müller-Stöckheim) i posisjon 1141 N og 6042 W. To torpedoer traff akterskipet, og NIDARLAND gikk ned på to minutter. Man klarte å få ut en livbåt og en flåte. Folkene akterut måtte hoppe i sjøen. Alle kom omsider opp i livbåten. Dagen etter landet den på Tobago. To mann omkom.

    De som omkom med Nidarland:
    August Waldemar Ingvaldsen             - 2. Styrmann
    Ole Andreas Karlsen                          - Maskinsjef

     
    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2397.html
    http://www.warsailors.com/singleships/nidarland.html

    Shipwreck location

    Latitude: 11.683333
    Longitude: -60.7