D/S Norhauk

Other names
ex Empire Beaver, ex Empire Sambar, ex Waban
Call sign
LRKN
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
G.M. Standifer Construction Company., Vancouver, WA, USA
Build year
1919
Yard number
3
Month of delivery
oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Sunk by mine, 21.12.1943
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
6.086
Net tonnage:
5.500
Deadweight:
9.193

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 359
Speed:
11 knop

Dimensions

Length:
401.4'
Beam:
53.2'
Draft:
32.0'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    10/1919: Levert som WABAN til US. Shipping Board, Portland, USA. 
    00/1933: Solgt til Lykes Bros.- Ripley S. S. Co. Inc., Galveston, USA.                             
    00/1938: Overført til Lykes Bros. S. S. Co. Inc., Galveston, USA. 
    00/1940: Overført til Ministry of War Shipping (Runciman Ltd) London, UK - nytt navn - EMPIRE SAMBAR
    00/1941: Omdøpt - EMPIRE BEAVER
    04/1942: Overført til Norwegian Government (NORTRASHIP) Oslo, nytt navn - NORHAUK
    12/1943: Minesprengt og synker 21/12 i pos. N 51.50', E 01.33' på reise fra St. John,
    New Brunswick, Canada til London med stykkgods. 11 personer omkom.


    Minnehallen i Stavern skriver:

    NORHAUK var på reise med 6.800 tonn stykkgods fra St. John N. B. bestemt for London. Hun hadde allerede fått los om bord da hun ble senket 21. desember 1943, trolig av en akustisk mine i munningen av Themsen. Eksplosjonen var voldsom. NORHAUK ble delt i to og sank i løpet av sekunder. To mann ble drept i maskinen, losen omkom på øvre bru, og åtte mann var enten drept eller så skadet at de ikke kunne hoppe til sjøs. Flere fartøyer i nærheten kom til og fisket opp 15 mann fra sjøen. Tre mann ble reddet fra akterstavnen og 12 mann fra forstavnen. 11 mann omkom.

    De norske som omkom med NORHAUK:

    Bernt Johansen              - Fyrbøter
    Olaus Kristian Sætherbø - Maskinist
    Arvid Johan Stenhovden - Maskinist
    Eivind Normann Steen    - Fyrbøter
    Andreas L. Johannessen - Donkeymann
    Olav Kristoffer Indrevær - Kokk
    Oskar Olai Davidsen       - Maskinsjef
    Rolf H. Christiansen       - Styrmann

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/norhauk.html

    Shipwreck location

    Latitude: 51.8333
    Longitude: 1.55