D/S Novasli

Other names
Marplewood, Ronalee
Call sign
WQCN - LJSV - LDIC
Shipping company
Samuelsen & Olsen,Farsund
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district
Farsund

Shipyard

Name
Robert Thompson & Sons Ltd., Sunderland, UK
Build year
1920
Yard number
294
Month of delivery
juni

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 2.3.1945
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
3.204
Net tonnage:
1.973
Deadweight:
5.408

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 293

Dimensions

Length:
342.2'
Beam:
48.0'
Draft:
21.9'
  • HISTORIKK: 
    v/H.Larsson-Fedde

    6/1920: P. Samuel & Co. Ltd., London - RONALEE
    /1921: Universal Steam Nav. Co. Ltd (P. Samuel & Co) London - RONALEE                  
    /1922: Wood Line Ltd (J. Constantine) London - RONALEE                                          
    /1923: J. Constantine S. S. Line Ltd., Middlesbrough - MARPLEWOOD
    /1929: Samuelsen & Olsens Rederi (J. Samuelsen) Farsund - D/S NOVASLI

    10.7.1940: Fra Malta til Aleksandria den 14.7.1940
    3/1945: Torpedert og senket den 2/3 av tysk ubåt U 1302 (Kapitänleutnant Wolfgang Herwatz) i Irskesjøen på reise fra Halifax til Liverpool med tømmer.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/novasli.html

    Shipwreck location

    Latitude: 52.0667
    Longitude: -5.7