M/S Prins Harald

Other names
Empire Field
Call sign
LKPC
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
William Doxford & Sons Ltd., Sunderland. UK
Build year
1942
Month of delivery
januar

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
7.244
Net tonnage:
5.099
Deadweight:
10.300

Engine

Propulsion:
Doxford
Engine size:
NHK 516
Built by:
W.Doxford & Sons Ltd.,Sunderland

Dimensions

Length:
428.8'
Beam:
56.5'
Draft:
35.5'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    1/1942: Ministry of War Transport (Haldin & Philipps Ltd) Sunderland - EMPIRE FIELD
    8/1942: Den Norske Stat (NORTRASHIP) Oslo - PRINS HARALD
    11/1942: Torpedert 20/11 i pos. N 35.55', W 10.14' av tysk ubåt U 263 (Korvettenkapitän Kurt Nölke) - vest av Gibraltar. Sprang i luften etter en halvtime. 2 norske og en britisk skytter omkom. Gikk i konvoi på reise fra Swansea til Nord-Afrika med ammunisjon og annet krigsmateriell. 

    Minnehallen i Stavern skriver:
    M/S PRINS HARALD var på reise i konvoi sammen med 52 skip fra Swansea med ammunisjon og annet krigsmateriell til Nord-Afrika. Prins Harald ble torpedert 20. november 1942 av tysk ubåt  U-263  ( Korvettenkapitän Kurt Nölke ) vest av Gibraltar i posisjon 3555N og 1014W. Brann brøt, men et forsøk på å slukke den lyktes ikke. Etter en halv time sprang skipet i lufta, og to av offiserene omkom. Folkene i motorbåten ble blåst på sjøen av eksplosjonstrykket, og en britisk skytter ble drept. De andre kom i en kritisk situasjon, dels fordi de alle var mer eller mindre såret, og dels fordi flammene spredte seg ut over sjøen. Åtte mann kom opp på flåte, og to mann holdt seg flytende på noe vrakgods. Kort etter kom livbåten til unnsetning, og konvoiens redningsskip satte de overlevende i land i Gibraltar to dager senere.

    Britisk skytter Jack G. Jones omkom.

    De norske som omkom:

    Westye Foss Sørensen        - Skipsfører
    Jaampa Krog                     - Styrmann

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2452.html
    http://www.warsailors.com/singleships/prinsharald.html

    Shipwreck location

    Latitude: 35.916667
    Longitude: -10.233333