D/S Rinda

Other names
ex Appleby,ex Sjoa
Call sign
LEXA - MVHB
Shipping company
Wilh. Wilhelmsen,Tønsberg
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1917
Yard number
659
Month of delivery
oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 30.5.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
6.030
Net tonnage:
3.821
Deadweight:
9.430

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
IHK 2500
Speed:
11,5 knop

Dimensions

Length:
405.2'
Beam:
53.5'
Draft:
33.6'
  • Historikk:

    1917 Bygget som SJOA ved Sir James Laing & Sons Ltd., Sunderland for Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg, Norway.

    Sjøsatt 04/04, ferdigstilt 14/12, med navnet APPLEBY, registrert i London, og med avtaler basert på krigsrekvirering satt under disponering av Furness, Withy & Co. Ltd., London (registrerte eiere Norfolk & North American Steam Shipping Co. Ltd.).  
    Maskineri- 1 stk. dampmaskin Trippel eksp. 3 sylindere - bygget ved J. Dickinson & Sons. Ltd. Sunderland, UK.
    1920 Tilbakelevert Wilh. Wilhelmsen 16/06 og omdøpt til - RINDA
    9/1939 Gikk på mine ved Terschelling, bragt til havn og reparert.
    30.5.1941 Torpedert og senket utenfor Liberia i posisjon 06.52 N, 16.25 W av den tyske u-båten U 38, (Fregattenkapitän Heinrich Liebe) på reise fra Haifa og Table Bay til Freetown og U.K. med stykkgods (kilder: www. uboat. net og Jürgen Rohwer). Tretten av mannskapet mistet livet.

    Minnehallen i Stavern skriver:
    D/S RINDA var på reise fra Haifa rundt Afrika til Storbritannia med stykkgods. Ble torpedert av ubåt 30. mai 1941 i posisjon 0652 N og 1625 W. Livbåtene hang allerede utsvingt, og mannskapet gikk straks i gang med å låre dem. Det ble ikke tid til å huke dem løs fra taljene. RINDA la seg plutselig voldsomt over og gikk ned bare to minutter etter torpedo detonasjonen. Folkene ble enten skyllet av båtdekket eller dratt ned sammen med livbåtene. Bare aktre livbåt fløt klar, dessuten fløt fire flåter opp. Overlevende i livbåten rodde rundt og fisket opp alle de kunne finne. Til sammen ble de 18. De overlevende ble tatt opp av marinefartøy 1. juni. 23 mann omkom.

    De norske som omkom med RINDA:
    Einar Fredrik Wassengen           - Donkeyman
    Jens Bernt Tollefsen                  - Maskinsjef
    Thorleif Skotte                         - Fyrbøter
    Lyder Petterson                        - Matros
    Kåre Willjam Pedersen              - Kullemper
    Leif Andreas Høierdahl Pedersen - Kokk
    Ragnar Asbjørn Olsen              - Matros
    Niels Olsen                             - Skipsfører
    Andreas Kristoffersen              - Matros
    Per Korsvold                           - Donkeymann
    Johan Arnt Johannesen            - Maskinist
    Oskar Arthur Holmberg            - Båtsmann
    Bernt Gustafsen                      - Messegutt

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/959.html
    http://www.warsailors.com/singleships/rinda.html

    Shipwreck location

    Latitude: 6.866667
    Longitude: -16.416667