D/S Sado

Other names
ex Pan
Call sign
LETH
Class
DNV 1A1
Shipping company
E. B. Aaby, Kristiania/Oslo, NorgeLarsen,Hartvig,Haugesund
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Kristiania / Oslo, Norge

Shipyard

Name
Jarlsø Verft, Tønsberg
Build year
1917
Yard number
3
Month of delivery
september

Other

Tonnage

Gross tonnage:
925
Net tonnage:
535
Deadweight:
1.300

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 106

Dimensions

Length:
200.4'
Beam:
31.9'
Draft:
12.7'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    9/1917: D/S A/S Pan (E. B. Aaby) Kristiania - PAN
    1918: The Shipping Controller (W. A. Souter & Co) London, UK. - PAN
    1919: D/S A/S Pan (E. B. Aaby) Kristiania - PAN
    4/1922: Standard Linie Reederei A/G, Danzig, Tyskland - SADO
    4/1923: E. B. Aaby, Kristiania/Oslo - SADO 
    1/1930: D/S A/S Havlyn (Hartvig Larsen) Haugesund - SADO
    1940 - 1945: I NORTRASHIPS tjeneste.
    11/1950: Sank 5/11 på 54 favner utenfor Hirtshals da lasten med svovelkis forskjøv seg i pos. N 57.49, E 09.55' på reise fra Vigsnes, Karmøy til Stettin, Polen.        

    Se også:
    http://www.warsailors.com/freefleet/norfleets1.html#Sad

    Shipwreck location

    Latitude: 57.8167
    Longitude: 9.9167