M/S Santos

Other names
ex Paraguayo,ex Sud Africano
Call sign
LDGN
Shipping company
Holter-Sørensen,S.,OsloIvarans Rederi A/S,Kristiania/Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
Burmeister & Wain, København, Danmark
Build year
1928
Yard number
550
Month of delivery
Oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Collision, 18.8.1943
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.639
Net tonnage:
2.772
Deadweight:
8.330

Engine

Propulsion:
B & W
Engine size:
IHK 3200
Speed:
11.5 knop

Dimensions

Length:
381.8'
Beam:
53.8'
Draft:
25.1'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    10/1928: A/S Linea Sud Americana (Ivar An. Christensen) Oslo - SUD AFRICANO
    1931: Omdøpt - PARAGUAYO
    1932: A/S Ivarans Rederi (Ivar An. Christensen) Oslo - PARAGUAYO                                      
    1934: A/S Ivarans Rederi (S. Holter-Sørensen) Oslo - PARAGUAYO                                      
    1939: Omdøpt - SANTOS
    8/1943: Sank etter kollisjon 18/8 i konvoi på reise fra New York til River Mersey.
    2 personer omkom.  

    Maskineri:
    2 stk. dieselmotorer 4 takt enkeltvirkende. 2 a 6 sylindere diam. 550 mm.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    SANTOS var på reise i konvoi fra New York til Mersey. 18. august 1943 ble hun i tett tåke pårent to ganger av et amerikansk skip. Skipet var blitt torpedert og sto i brann. SANTOS fikk et stort hull i siden. Nok en gang kolliderte det samme skip i tåka med SANTOS og slo et nytt hull i skipssiden. SANTOS tok inn vann, og alle mann ble beordret til båtene. To mann var savnet, men man så ikke tegn til liv blant vrakrestene. Santos gikk ned i posisjon 4351 N og 5312 W. Neste dag ble livbåtene observert, og de overlevende ble tatt opp av to korvetter. To engelskmenn omkom. Maskingutt Robert Walker og Messegutt Dennis Perry - ingen norske.

    Karl Eugen Forsberg - Kokk

    Forsberg var ombord på SANTOS og ble bragt iland syk. Døde den 25. mai 1944.
    Han ble gravlagt på Saranac Lake, New York.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/santos.html

    Shipwreck location

    Latitude: 43.85
    Longitude: -53.2