D/S Skottland

Other names
ex Stad Zwolle
Call sign
LKFQ
Shipping company
Frithjof N. Nordbø, Haugesund
Nationality
Norway flaggNorway

Shipyard

Name
J. Meyers Shipbuilding Co, Zalt-Bommel, Holland
Build year
1920
Yard number
442
Month of delivery
April

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 17.5.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.117
Net tonnage:
1.218
Deadweight:
3.250

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 170
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
281.0'
Beam:
41.4'
Draft:
19.3'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    4/1920: N. V. Stoomb. Mij. Stad Zalt-Bommel (Halcyon Lijn) Rotterdam, Holland - STAD ZWOLLE
    1939: D/S A/S Skottland (F. N. Nordbø) Haugesund - SKOTTLAND
    5/1942: Torpedert og sank 17/5 i pos. N 43.07', W 67.18 av tysk ubåt U-588  (Korvettenkapitän Victor Vogel) mellom Cape Cod og Sable Island på reise Camden, N. J. til London med tømmer. 1 person omkom.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    SKOTTLAND ble på reise, lastet med trelast bestemt for London via Halifax, torpedert 17. mai 1942 av tysk U-588  (Korvettenkapitän Victor Vogel) halvveis mellom Cape Cod og Nova Scotia. I eksplosjonen ble en livbåt smadret, motorbåten kantret under utsettingen, en mann på vakt i fyr rommet ble drept. Ni av besetningen ble såret. 23 mann kom med nød og neppe i sikkerhet i livbåt før mesteparten av skipet etter fem minutter lå under vann. Kort etter ble livbåten observert av fly. En mann omkom, ni såret. En fiskekutter tok de overlevende inn til Boston.

    Den som omkom:

    Stoker - Folke Norbin (Svensk)

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/1662.html
    http://www.warsailors.com/singleships/skottland.html

    Shipwreck location

    Latitude: 43.116667
    Longitude: -67.3