D/T Soli

Other names
ex Silver Shell
Call sign
LCKV - WQKH
Shipping company
Victor Jenssen,Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
Harlan & Hollingsworth Corp. Wilmington, Delaware. USA.
Build year
1915
Yard number
434
Month of delivery
Desember

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
5.834
Net tonnage:
3.474
Deadweight:
8.400

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK
Speed:
10,5 knop

Dimensions

Length:
411.6'
Beam:
53.4'
Draft:
31.0'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    12/1915: Shell Co. of California, Wilmington, USA - SILVER  SHELL
    1918: Shell Co. of California, San Francisco, USA - SILVER  SHELL
    1921: Shell Line Inc., Wilmington, USA - SILVER  SHELL
    1923: Silver Shell S. S. Co. of New York (Asiatic Petroleum Co. Ltd) Wilmington, USA  - SILVER  SHELL
    1929: N. V. Petroleum Maats La Corona,The Hague, Holland - SILVER  SHELL
    1/1930: Victor Jenssens Rederi A/S (Victor Jenssen) Oslo - SOLI
    4/1940: I NORTRASHIP  tjeneste.
    4/1942: Senket 5/4 ved Japansk flyangrep på Colombo. Besetningen på 29 personer ble alle reddet.

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin, 3 sylindere diam. 27"-45"-74".
    Maskineri bygget ved  Harlan & Hollingsworth Corp. Wilmington, USA.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/soli.html

    Shipwreck location

    Latitude: 6.950978
    Longitude: 79.849613