Flytende hvalkokeri D/S Sourabaya

Other names
Carmarthenshire til 1929
Call sign
VPSM
Shipping company
The South Georgia. Co. Ltd. (Chr. Salvesen & Co. Leith. UK.)
Nationality
Great Britain flaggGreat Britain
Home port
Leith, UK

Shipyard

Name
Workman, Clarke & Co., Belfast, UK
Build year
1915
Month of delivery
Februar

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 27.10.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
10.107
Net tonnage:
7.194

Engine

Propulsion:
Triple 6 cyl.
Engine size:
Ihk 5400
Speed:
12

Dimensions

Length:
470.2'
Beam:
58.3'
Draft:
32.3'
  • Historikk:

    2/1915 - Levert fra Workman, Clark & Co. Ltd. Belfast til Royal Mail Steam Packet Co. Ltd.,
    Belfast av  Workman, Clark & Co. Ltd., Belfast - CARMARTHENSHIRE
    1929 - Solgt til Chr. Salvesen & Co., Leith for ombygging til hvalkokeri med akter slipp.
    Ny tonnasje: 10107 brt.,  7194 nrt. - Nytt navn - SOURABAYA
    1940 - Satt i tankfart i forbindelse med utbruddet av den annen verdenskrig.
    1942 - Torpedert og senket 27. oktober av tysk ubåt U-436  (Korvettenkapitän Günther Seibicke) på reise fra New York til Glasgow i pos. 54.32 N - 31.02 W.
             
    77 mennesker mistet livet.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    SOURABAYA var et hvalkokeri under engelsk flagg. Ble torpedert 27 oktober 1942.
    Oskar Arnold Dalen døde etter en krigs-ulykke i Liverpool i november 1940. To drept i krigshandling.

    De norske som omkom:
    Oscar Aas                  - 2. Maskinist
    Petter Hugo Pettersen - Donkeymann
    Oskar Arnold Dalen     - Hvalfanger

    Maskineri:
    2 x dampmaskiner, (steam reciprocating), trippel expansion, 3-syl.
    Bygd av Workman, Clark & Co. Ltd., Belfast, UK. Dobble screw.

    Se også:
    Lardex

    u.boat.net

    Shipwreck location

    Latitude: 54.533333
    Longitude: -30.033333