Jager St. Albans HNoMS

Other names
USS Thomas, HMS St. Albans. USSR Dostoiny
Call sign
Pennant nr. I -15
Class
Jager Town flush IV -klasse
Shipping company
Den Kongelige Norske MarineUnited States Navy,USA
Nationality
Norway flaggNorway

Tonnage

Gross tonnage:
1.060 tonn
Deadweight:
1.213

Engine

Propulsion:
SR. Geared Steam Turbines
Engine size:
HK 24199 SHK 26000 33.7 knop
Built by:
Bethlehem S.B. Corp. Ltd. San Francisco, California. USA

Dimensions

Length:
314.50'
Beam:
31.00'
Draft:
9.40'
  • Utfyllende opplysninger v/Thor Eickstedt:

    ST. ALBANS HNoMS
    Pennant nr. I 15
    Jager Town flush IV- klasse

    Ex. HMS St. Albans
    Pennant nr. I 15
    Jager Town flush IV- klasse
    Ex. USS Thomas
    Fletcher class destroyer

    Byggested: Newport News Shipbuilding and Dry Dock Co, Newport News, VA, USA.
    Sjøsatt: 04.07.1918.
    Depl.: 1.060 tonn.
    Dim.: Lengde 105,1 m, bredde 10,3 m, dypgang 3,0 m.
    Maskin: 2 Curtiss SR gearede turbiner, 2- aksler, 26.000 SHP.
    Fart: 35 kn.
    Bunkers: 275 tonn olje.
    Aksj. radius: 4.300 Nm. Ved 14 kn.
    Bestykning:  3-USN 4`` Mark 9/50 cal. kanoner.
                         1-12pdr. A/A kanoner, (A/A= anti aircraft, luftvernkanoner).
                         4- 7,62mm. MG (maskingevær)
    Torpedorør: 6- 53,3 cm torpedorør.
    Synkeminer: Ca 40 stk., 2 kastere og 2 synkeminerekker.
    Radar: Type 291 ? 286
    Asdic: type 141
    Besetning: 122
    Kommisjonert fra: 14.04.1941 - 04.02.1944
    Krigsklar : 22.06.1941
    Avd: Liverpool Escort Force 22.06.1941 - 01.12.1942
             Western Local Escort Force, Halifax 19.04.1943 - 26.12.1943
    Sjefer
    Kapt. Gunnar Hovdenak 14.04.1941 - 27.07.1941.
    Kapt. Skule Storheill 27.07.1941 - 06.06.1943
    Ltn. F. H. Johannessen 06.06.1942 - 04.02.1944
    Kapt. Harald Voltersvik 03.08.1943 - 04.02.1944

    (Kommandør Gunnar Hovdenak var sjef for SSD, Sørlandets Sjøforsvarsdistrikt i perioden 1945 - 1950.

    St. Albans var søsterskip til  Bath som ble torpedert.
    KNM St. Albans fraktet overlevende fra Bath til Storbritnnia.

    Skipets historie:
    09.1940: Overført til Royal Navy. Nytt navn HMS St. Albans.
    14.04.1941: Overført KNM. Nytt navm HNoMS St. Albans.
    1941: Liverpool Escorte Force.
    03.08.1941: Deltok i senkingen av tysk ubåt U 401 i Nord-Atlanteren.
    1943: Western Local Force, Halifax.
    04.02.1944: Norsk kommando strøket.
    1944: Overført Royal Navy. Nytt navn HMS St. Albans.
    1944: Overført til den sovjetiske marinen. Nytt navn USSR Dostoiny.
    28.02.1944. Returnert Royal Navy og utrangert.                        
    28.02.1949: Returnert til Royal Navy. Utrangert.
    04.1949: Solgt til Metal Industries, ankom Charleston 05.04. 1949 for opphugging.

    Sources

    Marinens fartøyer 1939 - 1945 og deres skjebne
    Norske marinefartøy