T/S Torny

Other names
ex Mashall
Call sign
LCRT - LDCO
Shipping company
Eliassen,Johan ,BergenLund,Eilert,Bergen
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Pusey & Jones Co. Wilmington, DE, USA
Build year
1919
Yard number
370
Month of delivery
januar

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 8.5.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.424
Net tonnage:
1.389
Deadweight:
3.950

Engine

Propulsion:
De Laval
Engine size:
NHK 309
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
300.7'
Beam:
44.3'
Draft:
19.6'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    KONTRAHERT AV THE SHIPPING CONTROLLER.

    1/1919: U.S. Shipping Board, Wilmington, U. S. A. - MARSHALL
    1920: Henrik Østervolds D/S A/S (Henrik Østervold) Bergen - MARSHALL          
    1923: D/S A/S Torny (Johan Eliassen) Bergen - MARSHALL                              
    1924: Omdøpt - TORNY
    1926: Ny motor: T 3 cyl.   NHK 285     Fart: 9  knop
    4/1934: D/S A/S Torny (Eilert Lund) Bergen - TORNY
    10/1939: A/S Nesjar (Eilert Lund) Bergen - TORNY
    5/1942: Torpedert og senket 8/5 i pos. N 26.45' W 86.40' av tysk ubåt  U- 507 (Fregattenkapitän Harro Schacht) på reise fra Tocopilla til Florida med nitrat. 3 personer omkom.

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/1617.html
    http://www.warsailors.com/singleships/torny.html

    Minnehallen i Stavern skriver:

    Fartøyet var kommet ut av Yucatanstredet for nordgående med en last nitrat fra Chile. Ble torpedert 8. mai 1942 av tysk U507. Torpedoen traff styrbord side kloss i fyr rommet, blåste vekk styrbord side av brua og kapteinens lugar. To mann i fyr rommet ble drept, og to på brua ble slengt over bord. Man fikk ikke stoppet maskinen, noe som førte til at den ene livbåten med 15 mann kom i kritisk situasjon. Båten ble dratt mot propellen, og 11 mann hoppet til sjøs for ikke å bli drept av de roterende propellbladene. Men livbåten skar klar. TORNY gikk ned og suget folkene i sjøen med under. Alle kom opp igjen og karret seg opp på vrakrester. Samme dag gikk to sjøfly ned på vannet, tok opp folkene og fløy dem til Pensacola.

    De som omkom:

    Einar Ånonsen                   - Fyrbøter
    William Ånonsen                - Fyrbøter
    Hans Eriksen                     - Maskinsjef





    Shipwreck location

    Latitude: 26.75
    Longitude: -86.666667