D/S Torvanger

Other names
ex Grande Gaard
Call sign
LDCR - LBDR
Shipping company
Westfal - Larsen & Co., Bergen
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district

Shipyard

Name
William Doxford & Sons Ltd., Sunderland. UK
Build year
1920
Yard number
546
Month of delivery
Oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 23.6.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
6.568
Net tonnage:
4.122
Deadweight:
10.750

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 555
Speed:
9,5

Dimensions

Length:
420.1'
Beam:
54.0'
Draft:
34.4'
  • HISTORIKK:
    v/Håkon Larsson-Fedde, Farsund.

    10/1920: Levert som GRANDE GAARD til A/S D/S Hiskø ( Henrik Østervold ) Bergen
    02/1923: Solgt til P/R Bergen Privatbank ( Westfal-Larsen & Co. A/S)  Bergen                                           
    11/1923: Omdøpt  TORVANGER
    00/1938: Overført til Westfal-Larsen & Co A/S, Bergen
    06/1942: Torpedert og synker den 23/6 av tysk ubåt U 84 (Kapitänleutnant Horst Uphoff) i pos.
                   N 39.40', W 40.41' på reise fra Halifax til Alexandria. 4 personer omkom.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    TORVANGER var på reise fra Halifax med krigs materiell for Alexandria via Cape Town. Ble torpedert 23. juni 1942 av tysk U84 ( Kapitänleutnant Horst Uphoff ) i posisjon 3940 N og 4130 W. Skipet brakk i to og gikk ned på få minutter. Tre mann i maskinen og en mann akterut ble drept. Trass i sterk slagside fikk man ut to livbåter midtskips, men løs dekkslast hindret folkene akterut å nå midtskipet. Noen hoppet til sjøs, mens andre satte seg på flåtene oppe på hustaket, tok det med ro til skipet sank og flåtene fløt opp. Ubåten kom opp og tilbød seg til å ta imot sårede, men dette ble avslått. Skadede livbåter ble reparert. Man fikk også tak i en tredje livbåt og satte seil for Azorene. 30. juni ble en av båtene tatt opp av hollandsk fartøy. De to andre livbåtene kom velberget inn til Fayal på Horta 5. juli. Fire mann omkom. Tømmermann Adolf Leonhard Sande døde i en ulykke i sjøen 26. februar 1941.

    De norske som omkom:

    Adolf Leonhard Sande       - Tømmermann
    Harald Andreas Knudsen   - Maskinist
    Erling Edvardt Berglund    - Fyrbøter

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/1842.html
    http://www.warsailors.com/singleships/torvanger.html

    Shipwreck location

    Latitude: 39.666667
    Longitude: -41.5