D/S Trolla

Other names
ex Ringaas
Call sign
LCVP - LFDN
Class
DNV1A1
Shipping company
Torkildsen,Karl,Trondheim
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Laxevaag Maskin & Jernskibsbyggeri, Bergen
Build year
1923
Yard number
134
Month of delivery
Mars

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 25.8.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.598
Net tonnage:
938
Deadweight:
2.400

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 163
Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
245.9'
Beam:
37.9'
Draft:
15.7'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    3/1923: A/S D/S Ringaas (Stephansen & Torgersen) Kristiania - RINGAAS
    1925: A/S D/S Ringaas (Stephansen & Torgersen) Oslo - RINGAAS
    7/1928: Skips A/S Troll (Karl Torkildsen) Trondheim - TROLLA
    8/1942: Torpedert 25/8 i pos. N 48.55', W 35.10 av tysk ubåt U438 (Korvettenkapitän Rudolf Franzius)
    i ballast og synker på reise fra Liverpool til Sydney, C. B. 6 personer omkom.

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin, 3 sylindere diam. 18.4"-29"-49".
    Bygd ved Laxevaag Maskin & Jernskipsbyggeri, Bergen.
    Kjeler samme.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    TROLLA seilte i vestgående konvoi fra Oversay 16. august 1942 sammen med 36 skip. Konvoien ble angrepet av hele ni tyske ubåter, og TROLLA ble torpedert 25. august av tysk U438 (Korvettenkapitän Rudolf Franzius) i posisjon N 4855 og W 3510. Fire mann akter ble slengt i sjøen, 10 mann kom seg i livbåt, tre mann kom klar med flåte, mens andre hoppet til sjøs. Norsk korvett Potentilla stoppet og tok opp 17 overlevende fra Trolla. Fem mann omkom. En mann, 1. Maskinist Oskar Næss ble hardt såret og døde 28. august på sykehus i St. Johns.

    De norske som ble omkom med  D/S Trolla:

    Gunnar Fjogstad           - Matros
    Albert Hagen                - Fyrbøter
    Ole Grande                   - Skipsfører
    Oscar Julius Næss         - Maskinsjef

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2081.html
    http://www.warsailors.com/singleships/trolla.html

    Shipwreck location

    Latitude: 48.916667
    Longitude: -35.166667

    Sources

    http://www.warsailors.com/singleships/trolla.html

    Adresseavisen, 23. september 2017: "Ofret livet på havet - hjemme ble de kalt feige". Av Stian Kristoffer Sande.