Flytende hvalkokeri D/S Uniwaleco

Other names
Fraternitas - Sir James Clark Ross - Mahronda
Call sign
ZSGR
Class
Lloyds100A1 with freeboard
Shipping company
The Union Whaling CO, Ltd.,Durban,Sør Afrika
Nationality
South Africa flaggSouth Africa
Home port

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 7.3.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
7.391
Net tonnage:
6.106
Deadweight:
9.755

Engine

Propulsion:
Quadruple 8 cyl.

Dimensions

Length:
470.00'
Beam:
58.00'
Draft:
31.3'
  • Historikk:

    8/1905 - Levert laste- og passasjerskip fra Harland & Wolff Ltd., Belfast til T.& J. Brocklebank Ltd. England.
    MAHRONDA
    1923 - Innkjøpt av Hvalfangeraktieselskapet Rosshavet v/Johan Rasmussen & M. Konow, Sandefjord. Ombygget    til hvalkokeri, uten opphalingsslipp, ved Framnes mek. Verksted, Sandefjord - SIR JAMES CLARK ROSS
    1930 - Solgt til Fraternitaskompagniet A/S v/A. P. Møller, København - nytt navn - FRATERNITAS
    1937 - Solgt til Union Whaling Co. Ltd., Durban - nytt navn - D/S UNIWALECO
    1942 - Torpedert av tysk ubåt 7. mars 1942 U 161 ( Korvettenkapitän Albrecht Achilles ) i posisjon 13.23 N -  62.04 V, 20 nautiske mil øst av St. Vincent, på reise fra Curacao til Freetown med fuel. Av et mannskap på 51 omkom 13, der av tre nordmenn. Skipet ble truffet to ganger på 5-8 minutter før det brakk i to.

    Se også:
    http://www.lardex.net/rasmussen/skipstekst/1922_sir_james_clark_ross1.htm

    Maskineri:
    Quadruple dampmaskin 4 sylindere - 26 1/2" - 39 1/2" - 56" og 78 1/2".
    Bygget ved Harland & Wolff, Belfast.

     
     

    Shipwreck location

    Latitude: 13.383333
    Longitude: -62.066667