M/S Vigrid

Other names
ex Titania
Call sign
LDCC - LCTG
Shipping company
Bruun & von der Lippe,TønsbergOlav Ringdal, Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
Deutsche Werk A/G, Hamburg, Tyskland
Build year
1923
Yard number
60
Month of delivery
Februar

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 24.6.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.766
Net tonnage:
2.834
Deadweight:
7.618

Engine

Propulsion:
A.E.G
Engine size:
IHK 3100 NHK 565
Speed:
11 knop

Dimensions

Length:
400,6'
Beam:
54,2'
Draft:
26,3'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    2/1923: Wilh. Wilhelmsen, Tønsberg - TITANIA
    1/1937: Bruun & von der Lippes Rederi A/S, Tønsberg - VIGRID
    9/1938: Skibs A/S Gdynia (Olav Ringdal) Oslo - VIGRID
    1/1941: Omdøpt RINGUNN men ikke gjennomført for hun ble torpedert 24/6 av tysk ubåt U 371          (Korvettenkapitän Heinrich Driver) - SE av Halifax i pos. N 55.00', W 41.00' på reise fra New Orleans til Manchester. Av mannskapet på 37, så omkom 22: 17 nordmenn, fire briter og en slovak. Av passasjerene (10) omkom fire av de 10 amerikanske sykepleierne.

    Maskineri:
    2 Stk. Dieselmotorer - 4 takt enkeltvirkende. 2 X 6 sylindere - diam. 630x960 mm. 
    Lisensbygget B&W ved Algemeine Electric. Ges. Berlin, Tyskland.

    Minnehallen i Stavern:

    Vigrid var på reise i østgående konvoi til Storbritannia med bl. a. 10 amerikanske Røde Kors-søstre som passasjerer. VIGRID hadde fått maskinskade og ble liggende alene i konvoiens kjølvann. Omkring 10 tyske ubåter hadde da arbeidet seg opp til konvoien. Vigrid ble 24. juni 1941 torpedert av tysk ubåt, U-371 ( Korvettenkapitän Heinrich Driver ) i omtrentlig posisjon 54 N og 38 W. Skipet sank hurtig, men fire livbåter var kommet på vannet, og alle de 47 om bord fordelte seg i dem. To båter satt kurs for Irland og to for Grønland. Den østgående forsvant underveis, mens den andre ble plukket opp 17. juli og landsatt samme dag i Londonderry. De to nordgående båtene holdt følge, men storm og sjø gjorde seilasen til et mareritt. En av disse båtene forsvant. 11 døgn etter forliset ble den ene båten, med sterkt medtatte overlevende tatt opp av amerikansk marinefartøy.

    De norske som omkom:

    Kolbjørn Wilhelmsen        - Maskinist
    Ernst Elias Vik                 - Jungmann
    Ingvald Unhammer          - Maskinist
    Birger Stokke                  - Motormann
    Hjalmar Fredrik Pettersen - Matros
    Arne Waldemar Olsen       - Motormann
    Johan Arnt Nilsen             - Matros/skytter
    Olav Moen                       - Matros
    Gunnar Julius A. Marcus   - Stuert
    Ole Kårstad                     - Lettmatros
    Ole Bjarne Karlsen           - Motormann
    Karl Magnus Kanstad       - Styrmann
    Johan Johansen               - Matros
    Fredmar Bjarne Johannessen - Motormann
    Leif Henry Jahnsen           - Kokk
    Gustav Ivar Gustafson      - Båtsmann
    Andreas Brun                  - Sjømann

    "Nortrahips Flåte" bind 1 skriver om M/S Vigrid:

    M/S VIGRID hadde imidlertid fått maskinskade om kvelden den 23. og ble liggende alene i konvoiens kjølvann. Om morgenen den 24. passerte U 371, sjef Driver, forbi og under jakt på konvoien og sendte en torpedo i VIGRID kl. 0743. Skipet sank hurtig, men fire båter kom vel på vannet og alle 47 mennesker ombord på VIGRID fordelte seg på dem. Ti av dem var amerikanske Røde Kors søstre på reise til Europa. Utpå dagen fikk båtene et glimt av en konvoi som passerte i horisonten og forsvant, og da ingen andre skip var å se besluttet man etter rådslagning å seile i uavhengige grupper. To båter satte kurs for Irland og to for Grønnland. Den østgående forsvant underveis, den andre med to søstre, to offiserer og tre av mannskapet ble plukket opp den 17.juli av eskortefartøyet " Keppel " og landsatt samme dag i Londonderry, alle ble bragt til Hospital. De to nordgående båtene holdt følge, men storm og sjø gjorde seilasen til et mareritt. En natt forsvant den ene båten, men kapteinens båt med ni av mannskapet og fire søstre holdt ut. Den 5. juli ble rasjonene skåret ned til to munnfuller vann og en halv kjeks daglig, og krefter og håp forsvant. Samme kveld - 11 døgn etter krigsforliset - ble livbåten observert av en amerikansk flåtestyrke som var under veis til Island for å landsette okkupasjonsstyrker der. Jageren " Charles F. Huges " tok de 14 forkomne skipsbrudne ombord og søkte lenge etter den forsvunne båten, men forgjeves.

     

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/vigrid.html

    Shipwreck location

    Latitude: 55
    Longitude: -41