D/S Advance

Other names
ex Ulmus, ex Groveburn, ex Hekla
Call sign
LJQP
Class
DNV1A1
Shipping company
Fredriksen,Lars,Kristiania/Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
Pusnæs Mek. Verksted, Arendal, Norge
Build year
1921
Yard number
45
Month of delivery
April

Other

  • Participant in WW2
  • Was sunk: Attacked from air
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
881
Net tonnage:
489
Deadweight:
1.280

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 117
Speed:
8,25 knop

Dimensions

Length:
210.9'
Beam:
33.3'
Draft:
13.7'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    4/1921: P/R Victoria (William Hansen) Bergen - HEKLA
    /1929: Smith, Hogg & Co. Ltd., West Hartlepool, U.K. - GROVEBURN
    5/1934: A/B Union S. S. Co. Ltd (Nielsen & Thorden O/Y) Helsingfors - ULMUS
    10/1937: Lars Fredriksen, Oslo - ADVANCE
    7/1941: Flyangrep 5. juli på Stadthavet ved Kjerringa og synker på reise fra Iddefjorden til Hommelvik

    Maskineri
    Triple dampmaskin 3 cylindere - diam.15-25-40. Bygget ved Pusnæs Støberi & Mek. Verksted, Arendal.
    Kjeler bygget ved Helsingørs Jernskibs-og Maskinbyggeri. Innsatt 1921

    Se også:
    http://www.warsailors.com/homefleet/shipsa.html

    Shipwreck location

    Latitude: 62.21
    Longitude: 5.028333