D/S Mangen

Other names
ex Romö,ex Kasko,ex Romö
Call sign
SKUO
Nationality
Sweden flaggSweden
Home port
Karlstad, Sverige

Shipyard

Name
Kristiansands Mek. Verksted, Kristiansand
Build year
1922
Yard number
162
Month of delivery
september

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 21.12.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.253
Net tonnage:
680
Deadweight:
1.885

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 184
Speed:
9

Dimensions

Length:
235.3'
Beam:
36.2'
Draft:
13.7'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    9/1922: A/S D/S Heimdal( Martin Carl) København, Danmark - ROMÖ
    4/1931: Rederi A/B Sydfinska Lloyd( H. Jahonen) Helsingfors,Finland - KASKO
    /1934: A/S D/S Heimdal( Martin Carl) København, Danmark - ROMÖ
    /1934: O.F. Ahlmark & Co. Eftf. A/B, Karlstad, Sverige - MANGEN
    12/1940: Torpedert og senket i atlantern i konvoi OG 47 ca 300 n.m.West av Oporto,N 40.45', W 16.50' av italiensk ubåt "MOCENIGO".  8 personer omkom.

    Shipwreck location

    Latitude: 40.75
    Longitude: -16.833333