D/S Berto

Other names
ex Botnia,ex Modemi
Call sign
LCRO
Class
DNV1A1
Shipping company
Berge,Tom Jentoft,Oslo
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
Bergens Mek.Verksted, Bergen
Build year
1918
Yard number
196
Month of delivery
Oktober

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Fire/Explosion, 12.12.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.493
Net tonnage:
833
Deadweight:
2.350

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
244.5'
Beam:
37.7'
Draft:
15.7'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    10/1918: A/S Ivar An. Christensens Rederi III, Kristiania - MODEMI
    1920: A/S Ivarans Rederi (Ivar An Christensen) Kristiania - MODEMI
    1922: A/S Correct (Ivar An Christensen) Kristiania - MODEMI
    3/1924: D/S A/S Øvre (William Hansen) Bergen - BOTNIA
    1935: A/S D/S Tramfart (M. Johansen) Bergen - BOTNIA
    9/1937: Skips A/S Berto (Tom Jentoft Berge) Oslo - BERTO
    2. verdenskrig i Nortraship`s tjeneste.
    12/1942: Senket 12/12 på havna i Algier av limpetter plassert av Italienske froskemenn fra Italiensk ubåt  - AMBRA

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/berto.html
    Les i profilen til skipsfører Paul Erik Løve Moe for mer dokumentasjon/informasjon.

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin - 3 sylindere diam. 18"-29"-49".
    Maskineri bygget ved Bergens mek. Verksted.
    Kjeler samme.

    Shipwreck location

    Latitude: 36.8
    Longitude: 3.066667