D/S Alida Gorthon

Other names
ex Kalsvik,ex Alida,ex Atheniana,ex Athinaia,ex Atheniana
Call sign
SLNA
Shipping company
Gorthon, Joh. Helsingborg, Sverige
Nationality
Sweden flaggSweden
Home port

Shipyard

Name
William Gray & Co.Ltd., West Hartlepool. UK.
Build year
1902
Yard number
650
Month of delivery
Mai

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 29.8.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.373
Net tonnage:
1.399
Deadweight:
3.848

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 221
Speed:
8,5

Dimensions

Length:
302.4
Beam:
43.2'
Draft:
19.8'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    5/1902: British Maritime Trust Ltd (Furness, Withy & Co) West Hartlepool, U.K. - ATHENIANA
    1909: Anglo-Hellenic S. S. Co. Ltd (A. A. Embiricos & Co) Andros, Hellas - ATHINAIA
    1911: Furness Withy & Co. Ltd (Neptune Steam Nav. Co. Norfolk & North American Steam Ship Co., Hessler Shipping Co) London, U.K. - ATHENIANA
    1913: Rederi Urania A/B (B.O.Børjesson) Helsingborg, Sverige - ALID
    1919: Norrkøpings Rederi A/B (Karl Henningson) Norrkøping, Sverige - KARLSVIK
    1925: Norrkøpings Rederi A/B (Viktor Schreil) Norrkøping, Sverige - KARLSVIK
    1934: Rederi A/B Acti (Joh. Gorthon) Helsingborg, Sverige - ALIDA  GORTHON
    8/1940: 29. august 1940 Torpedert (Senket) av tysk ubåt U 100 (Kapitänleutnant Joachim Schepke)
    i pos. N 56.09', W 12.14' på reise fra London, Methil til St. John`s, New Foundland i ballast. 31 personer omkom og 13 ble reddet.


    Maskineri:
    Trippel dampmaskin - 3 sylindere diam. 22-35-59.
    Maskineri bygget ved Central Mar. Eng. Works, West Hartlepool, UK.
    Kjeler samme.

    Shipwreck location

    Latitude: 56.15
    Longitude: -12.233333