D/S Susana

Other names
ex Stanley Dollar,ex Warszawa,ex Erny
Call sign
WCDM
Shipping company
Madrigal & Co.,Manila,
Nationality
USA flaggUSA
Home port
Manila, Filippinene

Shipyard

Name
Cantiere Navale Triestino, Monfalcone, Italia
Build year
1914
Yard number
46
Month of delivery
april

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 14.10.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
5.929
Net tonnage:
3.742

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 520
Speed:
12

Dimensions

Length:
401.4'
Beam:
51.8'
Draft:
22.9'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    4/1914: Unione Austriaca di Nav Soc. Anon, Trieste, Østerrike-Ungarn - ERNY
    1917: United States Shipping Board, New York, USA - ERNY 
    1919: Polish American Nav. Corp., New York, USA - WARSZAWA
    1922: United States Shipping Board, New York, USA - WARSZAWA
    2/1923: Dollar S.S. Line (Robert Dollar Co. Inc) San Francisco, USA - STANLEY DOLLAR
    1930: Dollar S.S. Lines Inc. Ltd., San Francisco, USA - STANLEY DOLLAR
    1934: Dollar Terminal S.S. Co., San Francisco, USA - STANLEY DOLLAR
    1936: Madrigal & Co., Manila, Philippine, USA - SUSANA
    10/1942: Torpedert og senket 14/10 av tysk ubåt U 221 (Kapitänleutnant Hans-Hartwig Trojer) i pos. N 53.41', W 41.23' - 325 n. m. syd av Cape Farwell på reise fra New York til Cardiff i konvoi SC-104 med stykkgods.
    38 personer omkom, 21 reddet.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ships/2275.html

    Shipwreck location

    Latitude: 53.683333
    Longitude: -41.383333

    Sources

    http://www.uboat.net/allies/merchants/ships/2275.html