D/S Akabahra

Other names
Ørnefjell til 1937
Call sign
LHQF LFHN
Shipping company
Hannevig,Hans, Borre,Horten
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Porsgrund Mek. Verksted. Porsgrunn
Build year
1929
Yard number
90

Maritime inquiries 1939 - 1945

Tonnage

Gross tonnage:
1.524
Net tonnage:
864
Deadweight:
2.375

Engine

Propulsion:
Compound 4 cyl.
Engine size:
NHK 136
Speed:
10

Dimensions

Length:
244.7'
Beam:
37.9'
Draft:
18.3'
  • Historikk:

    10/1929 - Levert som for A/S Rudolf (Olsen & Ugelstad), Oslo - ØRNEFJELL
    2/1937 - Solgt til D/S A/S Akabahra (E. D. Knudson), Oslo - nytt navn - AKABAHRA
    8/1939 - Solgt til Hans Hannevig, Borre/Horten - AKABAHRA
    4/1940 - Disponert av NORTRASHIP.
    7.1.1943 - Flyangrep (senket) i pos. 37.07 N, 04.38 Ø (like utf. Algier) på reise Algier - Bone med        jernbaneskinner og sviller.

    Maskineri:
    Dampmaskin 4 syl. Compound -  4 sylindere  2:12.9" - 2:27.6" .
    Bygget ved Porsgrunns mek. Verksted, Porsgrunn.
    Kjeler samme.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/akabahra.html

    Shipwreck location

    Latitude: 37.11667
    Longitude: 4.633333