M/S Saint Germain

Other names
ex Edouard Giraud,ex Epoca
Call sign
MKVM
Shipping company
The Saint Line Ltd, London, U.K.
Nationality
Great Britain flaggGreat Britain
Home port
London, UK

Shipyard

Name
Karlshamn Skeppsverft, Karlshamn, Sverige
Build year
1924
Yard number
12
Month of delivery
Juni

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 17.11.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.044
Net tonnage:
582
Deadweight:
1.650

Engine

Propulsion:
Atlas
Engine size:
BHK 500 NHK 137

Dimensions

Length:
213.9'
Beam:
35.2'
Draft:
14.4'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    6/1924: Rederi A/B Eda( P.G. Thulin) Stockholm, Sverige - EPOCA
    /1932: Societe Bourbonnaise de Navigation, Le Havre, Frankrike - EDOUARD GIRAUD
    /1935: The Saint Line Ltd(Rankin, Gilmour & Co) London, U.K. - SAINT  GERMAIN
    11/1940: Torpedert og senket 17/11  av tysk ubåt U-137. (Kapitänleutnant Herbert Wohlfarth) i pos. N 55.40',  W 08.40' ,NW av Tory Island i konvoi HG-46 på reise Leixoes,Portugal til Port Talbot med pitprops. Hele  besetningen på 18 personer ble reddet.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/657.html
               

    Shipwreck location

    Latitude: 55.666667
    Longitude: -8.666667

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/657.html