T/S Ville d’Arlon

Other names
ex American Traveler,ex Cambrai
Shipping company
Nationality
Belgium flaggBelgium
Home port
Antwerpen, Belgia

Shipyard

Name
American International Ship Building Corp. Hog Island, PA. USA
Build year
1920
Yard number
669
Month of delivery
Juni

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 2.12.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
7.555
Net tonnage:
3.908

Engine

Propulsion:
General Electric
Engine size:
SHK 6000 NHK 1280
Speed:
15

Dimensions

Length:
436.9'
Beam:
58.2'
Draft:
35.9'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    6/1920: United States Shipping Board (Emergency Fleet Corporation) Philadelphia, USA - CAMBRAI
    /1922: United States Govt.(War Department) Philadelphia, USA - CAMBRAI
    /1932: United States Lines Co. of Nevada (Roosevelt S. S. Co. Inc) New York, USA - AMERICAN TRAVELER
    /1935: United States Lines Co (Man. Agents Int. Mercantile Marine Co) New York - AMERICAN TRAVELER
    /1937: United States Lines Co., New York, USA - AMERICAN TRAVELER
    2/1940: Soc. Maritime Anversoise Soc. Anon, Antwerpen, Belgia - VILLE D'ARLON
    12/1940: Torpedert og senket 2/12-40 av tysk ubåt U-47(Korvettenkapitän Günther Prien) i pos. N 54.51', W 19.15' i konvoi HX 90 på reise New York via Halifax til Liverpool med stykkgods. Hele besetningen på 57 personer omkom.

    Maskineri:
    2 stk Steam turbiner DR geared til 1 sc.shaft.
    Maskineri bygget ved General Electric Co, Erie, PA. USA.

    Shipwreck location

    Latitude: 54.85
    Longitude: -19.25