T/S Alcoa Prospector

Other names
Cape Ann til 1941
Call sign
WGXJ
Class
ABS
Shipping company
Nationality
USA flaggUSA
Home port

Shipyard

Name
Build year
1941
Yard number
8016
Month of delivery
mars

Other

  • Participant in WW2
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
6.797
Net tonnage:
4.015
Deadweight:
9.525

Engine

Propulsion:
Dampturbin
Engine size:
NHK 666
Built by:
General Electric Co.,Schenectady,New York
Speed:
14

Dimensions

Length:
397.0'
Beam:
60.2'
Draft:
34.6'
  • Historikk:
    v/Einar Ottarsen Onsøien

    3.1941: CAPE ANN
    /1941: ALCOA PROSPECTOR, Alcoa SS Co Inc, New York, NY, USA,
    5.7.1943: Skadet ved torpedering i posisjon 24.21N/59.04E, lagt opp ureparert,
    /1944: ALCOA PROSPECTOR, United States
    3Q 1950: Hugget i Philadelphia avNorthern Metals. 


    Maskineri:
    2 stk. Steam Turbiner DR Geared to 1 sc. shaft. Maskineri bygget ved Westinghouse Elec. & Mfg. Co. Philadelphia, PA, USA.