D/S Daphne

Other names
ex eos,ex Bolivia,ex Naparima
Call sign
SINW
Shipping company
Nationality
Sweden flaggSweden
Home port
Stockholm, Sverige

Shipyard

Name
Edwards S.B, Co. Ltd., Newcastle
Build year
1890
Yard number
49
Month of delivery
Februar

Other

  • Participant in WW1
  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 4.12.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.513
Net tonnage:
883

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 174

Dimensions

Length:
260.0'
Beam:
36.2'
Draft:
16.8'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    02/1890: Levert som NAPARIMA til Caw, Prentice, Clapperton & Co., Glasgow, UK
    00/1901: Solgt Crown, Steamship Co. Ltd( Prentice, Service & Henderson) Glasgow
    00/1911: Solgt til Johan Ingmansson, Karlshamn, Sverige
    00/1918: Overført til Axel Ingmansson, Karlshamn, Sverige
    00/1918: Solgt til Rederi A/B Svenska Lloyd, Gøteborg, nytt navn  BOLIVIA
    00/1919: Solgt til Ångfartygs A/B Thule, Gøteborg, Sverige
    00/1919: Overført til Rederi A/B Svenska Lloyd ( K.R. Bøkman) Gøteborg
    00/1934: Solgt til L- ü Eeroo ( K. Mitt ) Tallinn, Estland, nytt navn  EOS
    00/1940: Solgt til I. Fagræus, Stockholm, Sverige, nytt navn  DAPHNEE
    12/1940: Torpedert og senket 4/12-1940 av tysk ubåt U 37 ( korvettenkapitän Asmus
                    Nicolai Clausen) i pos. N 38.12', W 09.26' - SW av Cabo Espichel på reise
                    Glasgow til Lisboa med kull. 18 personer omkom, 1 person reddet

     

    Shipwreck location

    Latitude: 38
    Longitude: -9

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/704.html