D/S Daphne

Other names
ex Granheim,ex Avecappelle,ex Yselveer
Call sign
OHZW
Shipping company
Pellas, Einar, Brändø, FinlandEriksson, Gunnar, Brändø, Finland
Nationality
Finland flaggFinland
Home port
Brändø, Finland

Shipyard

Name
N.V. Scheepsbouw en Machinenfabriek de Klop, Sliedrecht, Nederland
Build year
1920
Yard number
135
Month of delivery
November

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 3.4.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.938
Net tonnage:
1.080
Deadweight:
3.000

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
IHK 1100
Speed:
9

Dimensions

Length:
84,94m
Beam:
12,83m
Draft:
5,58m
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    11/1920: Levert som YSELVEER til Rotterdamsche Alg.Scheepsvaart Maats (M.J. van der Eb)
                     Rotterdam, Holland 
    00/1921: Solgt til Soc. Maritime Belge, Antwerpen, Belgia, nytt navn  AVECAPPELLE
    00/1924: Solgt til Sam.Marcussens Rederi A/S (Sam. Marcussen) Oslo. nytt navn GRANHEIM
    11/1936: Solgt til Rederi A/B Daphne ( Einar Pellas ) Brændø. Finland, nytt navn  DAPHNE
    00/1940: Solgt til Rederi A/B Daphne ( Gunnar Eriksson ) Brændø, Finland
    03/1941: Torpedert og senket 3/4-1941 av tysk ubåt U 76 ( Kapitänleutnant Friedrich
                     von Hippel i Nordatlantern i pos. N 60.00', W 20.00' på reise Newport News
                     til Petsamo med kull. Hele besetningen på 22 personer omkom.

    Shipwreck location

    Latitude: 60
    Longitude: -20

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/848.html