D/S Ville de Liège

Other names
ex American Farmer,ex Oureq
Shipping company
Nationality
Belgium flaggBelgium
Home port
Antwerpen, Belgia

Shipyard

Name
American International Ship Building Corp. Hog Island, PA. USA
Build year
1920
Yard number
676
Month of delivery
Desember

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 14.4.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
7.430
Net tonnage:
4.013

Engine

Propulsion:
General Electric
Engine size:
SHK

Dimensions

Length:
436.9'
Beam:
58.2'
Draft:
35.9'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    SJØSATT UNDER NAVNET  SISSETON

    12/1920: Levert som OUREQ til United States Shipping Board, Philadelphia, USA
    00/1924: Solgt til United States Lines Co. Ltd., New Yor, nytt navn  AMERICAN FARMER
    00/1940: Solgt til Soc. Maritime Anversoise Soc. Anon, Antwerpen, Belgia nytt navn  VILLE DE LIEGE
    04/1941: Torpedert og senket 14/4-41 av tysk ubåt U 52 ( Korvettenkapitän Otto Salman) i pos. N 59.50', W 29. 30' på reise New York til Belfast og Liverpool med stykkgods. 40 personer omkom, 12 personer reddet.

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/877.html

     

    Shipwreck location

    Latitude: 59.83333
    Longitude: -29.5

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/877.html