D/S David H. Atwater

Other names
ex W.J. Crosby,ex Crabtree
Call sign
WOGB
Shipping company
Atwacoal Transportation Co., Fall River, Mass., USA
Nationality
USA flaggUSA
Home port
Fall River, Mass., USA

Shipyard

Name
Great Lakes Engine Works, Ashtabula, OH, USA
Build year
1919
Yard number
505
Month of delivery
Juni

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 3.4.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.438
Net tonnage:
1.491

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 211

Dimensions

Length:
253.8'
Beam:
43.6'
Draft:
24.9'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    06/1919: Levert som CRABTREE til United States Shipping Board, Norfolk, USA
    00/1922: Solgt til North Shore Transit Co. Port Huron, M.I., USA, nytt navn W.J. CROSBY
    00/1929: Solgt til Canada Forwarding Co. Ltd., Port Arthur, Ontario, Canada, UK
    00/1935: Solgt til Atwacoal Transportation Co., Fall River, Mass., USA, nytt navn DAVID H. ATWATER
    04/1942: Senket ved kanonild den 3/4-1942 fra tysk ubåt U 552 ( Fregattenkapitän Erich Topp ) i pos. N 37.57', W 75.10' på reise Lamberts Point, Virginia til Fall River, Mass. med kull. 24 personer omkom, 3 personer reddet

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ships/1496.html

     

    Shipwreck location

    Latitude: 37
    Longitude: -75

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/1496.html