D/S Margareta

Other names
ex Barbro,ex Polarhavet,ex Atlanten
Call sign
OHGW
Shipping company
Ragnar Nordstrøm & Co.O/Y,Lovisa,Finland
Nationality
Finland flaggFinland
Home port
Lovisa,Finland

Shipyard

Name
Murdoch & Murray, Port Glasgow, Scotland
Build year
1902
Yard number
185
Month of delivery
Mars

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 9.6.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.155
Net tonnage:
1.242
Deadweight:
3.450

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 210

Dimensions

Length:
275.6'
Beam:
43.3'
Draft:
18.7'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    03/1902: Levert som ATLANTEN til Rederi A/B Atlanten ( N.T. Pyk ) Helsingborg, Sverige
    00/1916: Solgt til U. Roselius, Karlskrona, Sverige
    00/1917: Overført til The Shipping Controller / Elder, Dempster & Co) London, UK
    00/1918: Solgt til Per Palen, Aspö, Sverige
    00/1923: Solgt til Rederiet för S.S. Atlanten ( Carl W. Winck ) Helsingborg, Sverige
    00/1925: Solgt til Rederi A/B Falkvik ( Th. Carlsson ) Sølvesborg, Sverige
    00/1927: Solgt til D/S Atlanterhavet A/S ( O.J. Eskildsen ) Københvn, Danmark nytt navn  POLARHAVET
    00/1933: Solgt Rederi A/B Barbro( A. Andersson) Mariehamn, Finland, nytt navn  BARBRO
    00/1939: Solgt til Lovisa Ångfartyg A/B ( A/B R. Nordstrøm & Co. O/Y) Lovisa, Finland nytt navn  MARGARETA
    06/1940: Torpedert og senket den 9/6-1940 av tysk ubåt U 46 ( Kapitänleutnant Engelbert Endrass ) i pos. N 45.00', W 14.30' - 350 n.m. west av Cape Finisterre på reise Bathurst til Greenock med jordnøtter. 5 personer omkom, 19 personer reddet.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/341.html

     

    Shipwreck location

    Latitude: 45
    Longitude: -14

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/341.html