D/S Ciltvaira

Other names
ex Twyford,ex Vironia,ex Twyford,ex President Bunge,ex Endsleigh
Call sign
YLFT
Shipping company
Nationality
Latvia flaggLatvia
Home port
Riga, Latvia

Shipyard

Name
Build year
1905
Yard number
427
Month of delivery
Mars

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 19.1.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
3.742
Net tonnage:
2.403

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 317
Speed:
10

Dimensions

Length:
346.7'
Beam:
50.8'
Draft:
23.0'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    03/1905: Levert som ENDSLEIGH til Endsleigh S.S. Co. Ltd ( Bellamy & Co) Plymouth, UK
    00/1907: Solgt til Cie. Royale Belgo - Argentine ( Armenent Deppe) Antwerpen, Belgia nytt navn  PRESIDENT BUNGE
    00/1924: Solgt til Britain S.S. Co. Ltd ( Watts, Watts & Co. Ltd) London, nytt navn TWYFORD
    00/1932: Solgt N.C. Pihlakas ( Watts, Watts & Co. Ltd) Tallinn, Estland, nytt navn VIRONIA
    00/1934: Omdøpt TWYFORD
    00/1935: Solgt til J. Freyman, J. Zalcmanis & K. Jansons ( Latvia Shipping Co) Riga, Latvia nytt navn  CILTVAIRA
    01/1937: Overført til Latvian Shipping Co., Riga, Latvia
    01/1942: Torpedert og senket 19/1-1942 av tysk ubåt U 123 ( Korvettenkapitän Reinhardt Hardegen ) i pos. N 35.25', W 75.23' på reise Corner Brook til Norfolk og Savannah. 2 personer omkom , 29 personer reddet

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/1267.html

    Shipwreck location

    Latitude: 35
    Longitude: -75

    Sources

    http://uboat.net/allies/merchants/ships/1267.html