D/S Saronikos

Other names
Maid of Andros - Luise Horn
Call sign
SVOL
Class
LR100A1
Shipping company
Nationality
Greece flaggGreece
Home port

Shipyard

Name
Craig, Taylor Co. Ltd., Stockton on Tees, UK
Build year
1912
Month of delivery
Mai

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 7.12.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
3.548
Net tonnage:
2.175

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
Nhk 376

Dimensions

Length:
360.7'
Beam:
50.0'
Draft:
21.4'
  • Historikk:

    5/1912 - Bygget ved Craig, Taylor & Co. Ltd. Stockton on Tees, Uk. for H.C. Horn, Lübeck, Tyskland - LUISE HORN.
    1919 - Tatt over av The Shipping Controller v/ G. Heyn & Sons, London som krigserstatning.
    1921 - Nytt navn Maid of Andros.
    1931 - Solgt til M. A. Embiricos, Andros - nytt navn - SARONIKOS.
    7.12.1942 - Torpedert (Senket) i posisjon 24.46S og 35.30Ø av tysk Ubåt U 177 (Korvettenkapitän Robert Gysae) Skipet var på reise fra Port Said, Aden til Duban i ballast. Besetningen var på 33 mann, 31 omkom, 2 reddet.


    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 25 1/2", 41" -& 68"-45". Maskineri bygget ved Richardsons, Westgarth & Co. Ltd. Middlesbrough, Uk.

    Se også:
    http://uboat.net/allies/merchants/2494.html

    Shipwreck location

    Latitude: -24.766667
    Longitude: 35.5