D/S Desert Light

Other names
Pandia til 1942 - Diamando til 1937 - Nirefs - Pandia
Call sign
HPZO
Shipping company
United States Maritime Commission,USA
Nationality
Panama flaggPanama
Home port
Panama RP

Shipyard

Name
William Gray & Co.Ltd., West Hartlepool. UK.
Build year
1903
Month of delivery
Mars

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 16.4.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.368
Net tonnage:
1.295

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.

Dimensions

Length:
313.0'
Beam:
43.2'
Draft:
19.2
  • Historikk:

    1903 - Bygget wed W. Gray & Co. West Hartlepool, Uk. - PANDIA A. RALLI
    1922 - Nytt navn - NIREFS
    1926 - Nytt navn - DIAMANDO
    1937 - Arthur Karlsson, Mariehamn, Finland - nytt navn - PANDIA
    8/1941 - Registrert i Panama.
    27.12.1941 - Beslaglagt i New York,USA og overført til War Shipping Administration v/ Alcoa Steam Ship - nytt navn - DESERT LIGHT
    16.4.1942 - Senket i posisjon 35.35N og 72.48W av tysk ubåt U 572 ( Kapitänleutnant Heinz Hirsacker ) Skipet be torpedert på reise fra Bermuda til New York med utstyr til en marinebase og 104 tonn amunisjon og dynamitt. 1 mann omkom og 30 reddet. 



    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 22", 34" & 59" - 39". Maskineri bygget ved Cen. Mar. Eng. Wrks, West Hartlepool, Uk.

    Se også:
    http://uboat.net/allies/merchants/ships/1541.html
    http://www.armed-guard.com/panama.html#des

    Shipwreck location

    Latitude: 35.583333
    Longitude: -72.8