M/T Leda

Other names
Ham.No 3
Call sign
HPFF
Class
LR100A1 Carrying Petroleum in bulk
Nationality
Panama flaggPanama
Home port
Panama RP

Shipyard

Name
Howaldswerke A.G. Kiel, Tyskland
Build year
1925
Month of delivery
November

Other

  • Participant in WW2
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
8.546
Net tonnage:
5.138

Engine

Propulsion:
Sulzer
Engine size:
Nhk 776

Dimensions

Length:
470.1'
Beam:
63.2'
Draft:
35.3'
  • Historikk:

    3.11.1942 - Skipet ble torpedert og skadet i posisjon 12.16 N og 64.06 W av tysk ubåt U - 160 ( Korvettenkapitän Georg Lassen ). LEDA ble tatt under slep, den 5.11.1942 senket på grunt vann 30 n. mil nordwest for Trinidad. Skipet var på reise fra Caripito, Trinidad, Guantamano Bay til New York. Alle 48 mann reddet.
    5.11.1942: Krigsforlist pga av torpedering 3. nov. 1942.

    Maskineri:
    Dieselmotor, 2S. C. SA - 8 sylindere diam. 23 5/8" - 41 3/4".
    Maskineri bygget ved Sulzer Bros. Ltd. Winterthur, Sveitz

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2364.html

    Shipwreck location

    Latitude: 12.266667
    Longitude: -64.1

    Sources

    http://www.plimsollshipdata.org/ship.php?ship_id=29523&name=Leda