D/S Star of Luxor

Other names
Fostat til 1939 - Tartar Prince til 1933 - War Jackdaw
Call sign
SUBC
Class
LR100A1
Shipping company
Nationality
Egypt flaggEgypt
Home port
Build year
1918
Month of delivery
Mai

Other

  • Participant in WW2
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
5.298
Net tonnage:
4.758

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.

Dimensions

Length:
400.0'
Beam:
52.3'
Draft:
28.4'
  • Historikk:

    10.12.1941 - Torpedert og senket i posisjon 56.57N og 16.35W av Tysk ubåt U-130 ( Kapitän zur See Ernst Kals). Skipet var på reise fra Philadelphia, Sydney, Belfast til Liverpool i Konvoy SC-57 med 7094 tonn stykkgods, stål  og militærutstyr.
    4 mann omkom og 52 reddet.

    Randulf Eugen Tingvoll ( London nr. 26995) var påmønstret 2/6-41 til 9/12-41.

    Maskineri:
    Triple dampmaskin, 3 cylindere diam. 27", 44" & 73" - 48". Maskineri bygget ved Central Marine Engine Works, West Hartlepool, Uk.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/1218.html

    Shipwreck location

    Latitude: 56.95
    Longitude: -16.35