D/S Bruxelles

Other names
ex Southern
Call sign
ORUA
Shipping company
Nationality
Belgium flaggBelgium
Home port
Antwerpen, Belgia

Shipyard

Name
Bartram & Sons Ltd., Sunderland. UK.
Build year
1919
Yard number
247
Month of delivery
April

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 9.6.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
5.085
Net tonnage:
3.127

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 369

Dimensions

Length:
400.3'
Beam:
52.3'
Draft:
28.5'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    SJØSATT for The Shipping Controller under navnet  WAR BEAGLE

    04/1919: Levert som SOUTHERN til Cambrian Steam Nav. Co( J. Mathias & Sons) Aberystwyth
    00/1919: Solgt Fratres Ltd( Brown, Jenkinson & Co) London, U.K.
    00/1922: Solgt Cia. Transatlantique Belge( Armement Deppe SA) Antwerpen, Belgia
                    nytt navn - BRUXELLES
    00/1926: Solgt til Armement Deppe, Antwerpen, Belgia
    00/1940: Overført Armement Deppe ( Agence Maritime Internationale SA) Antwerpen
    06/1942: Torpedert og senket 9/6-1942 av tysk ubåt U 502 ( Kapitänleutnant Jürgen von
                    Rosenstiel) i pos. N 11.05', W 66.41' på reise Liverpool til Port of Spain, Trinidad
                    og Kingston, Jamaica med stykkgods. 1 person omkom, 47 personer reddet

    MASKINERI:
    Dampmotor Trippel 27, 44 x 73 x 48'. Bygd av J. Dichinson & Sons Ltd, UK.

    Shipwreck location

    Latitude: 11
    Longitude: -66