D/S Dah Pu

Other names
ex Clara Jebsen
Call sign
LJHL
Shipping company
Wallem & Co.,Bergen
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Howaldswerke A.G. Kiel, Tyskland
Build year
1922
Month of delivery
November

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
1.974
Net tonnage:
1.146
Deadweight:
3.200

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
270.7'
Beam:
38.9'
Draft:
21.0'
  • Historikk:
    v/ H. Larsson Fedde.

    11/1922: Rederi M. Jebsen A/S, Aabenraa, Danmark - CLARA JEBSEN
    1937: Wallem & Co. A/S, Bergen - DAH PU
    6/1943: Torpedert 28.juni 1943 om morgenen av japansk undervannsbåt I-27 (Fukumura). DAH PU lå til      ankers og losset last i Muscat havn da hun ble torpedert. Hun var på reise fra Basra til Karatchi. 12                      personer omkom - alle indiske statsborgere. (Se navnliste i sjøforklaring)

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/dahpuh.html

    http://www.combinedfleet.com/ss.htm

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin, 3 sylindere diam. 20.1"-32.3"-51.6".
    Bygget ved Howaldswerke, Kiel, Vest-Tyskland. 
    Kjeler bygget Friedr. Krupp A/G. Germaniawerft, Kiel.

    Shipwreck location

    Latitude: 24.266667
    Longitude: 57.5