D/S Djurdjura

Other names
ex Penrith Castle
Call sign
GMSS
Shipping company
Nationality
Great Britain flaggGreat Britain
Home port
Manchester, UK

Shipyard

Name
Ardrossan Dry Dock & Shipbuilding Co., Ardrossan, Skotland, UK
Build year
1922
Yard number
314
Month of delivery
Oktober

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 13.6.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.070
Net tonnage:
2.500

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 375

Dimensions

Length:
351.8'
Beam:
50.2'
Draft:
23.6'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    10/1922: Levert som PENRITH CASTLE til Lancashire Shipping Co. Ltd
                      ( J. Chambers & Co.Ltd) Liverpool, U.K
    00/1927: Solgt Les Cargos Algeriens Soc. Anon, Rouen, Frankrike, nytt navn DJURDJURA
    07/1940: Ministry of Shipping / Westbourne Shipping Co. Ltd) Manchester, U.K.
    00/1941: Ministry of War Transport( Westbourne Shipping Co. Ltd) Manchester, U.K.
    06/1941: Torpedert og senket 13/6-41 av italiensk ubåt BRIN i pos. N 38.57',W 23.11'
                     på reise Pepel til Oban med jernmalm.

    Shipwreck location

    Latitude: 38
    Longitude: -23