M/T Deodata

Other names
ex Quevilly
Call sign
WNST - LCII - LFVW
Shipping company
Hannevig,Chr,Kristiania/OsloHannevig,Chr.,Borre,Horten
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Oslo, Norge

Shipyard

Name
Laporte & Cie, Rouen, Frankrike
Build year
1897
Month of delivery
juni

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Sunk by mine, 21.10.1939
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
3.295
Net tonnage:
2.241
Deadweight:
4.200

Engine

Propulsion:
Holeby diesel
Engine size:
BHK 700 NHK 146
Speed:
8 knop

Dimensions

Length:
324.8'
Beam:
45.5'
Draft:
24.1'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

     BYGD SOM STÅLBARK

    6/1897: H.Prentout-Leblond & E.Boniface,Rouen, Frankrike - QUEVILLY
    /1900: H.Prentout-Leblond & E.Leroux,Rouen, Frankrike - QUEVILLY
    /1910: innsatt motor: M.A.N.   Fart: 5 knop
    /1915: Leroux & Heizey,Rouen, Frankrike - QUEVILLY
    /1923: Hannevig Corp.A/S, Oslo - QUEVILLY
    3/1924: A/S Sørlandske Lloyd (Karl A.Thorbjørnsen) Oslo - QUEVILLY
    /1924: ny motor: Holeby diesel    BHK 700   NHK 146    Fart: 8 knop
    /1926: Skibs A/S Deodata (Chr.Hannevig Sen,) Oslo - DEODA
    1/1931: Skibs A/S Deodata (Chr.Hannevig Sen.) Horten - DEODATA
    10/1939: Minesprengt og sank 21. oktoberi posisjon 53.20N og 0.38Ø  (Kilde: www.uboat.net)
    ved Inner Dowsing Fyrskip på reise fra Constanza til Grangemouth i ballast. Minen var lagt av ubåt U-19 ( Fregattenkapitän Hans Meckel)


    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/77.html

    Shipwreck location

    Latitude: 53.333333
    Longitude: 0.633333