D/S Altair

Other names
ex Atherton
Call sign
LIYQ
Class
DNV1A1
Shipping company
Henrik Østvolds rederi, Bergen
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Furness Ship Building Co. Ltd., Haverton Hill, UK
Build year
1923
Month of delivery
Mai

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 18.6.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.522
Net tonnage:
912
Deadweight:
2.570

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
244.5'
Beam:
38.0'
Draft:
17.5'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    5/1923: H. Harrison Shipping Ltd., London, U.K. - ATHERTON
    1935: A/S D/S Altair (Henrik Østervold) Bergen - ALTAIR
    1937: D/S Neptun A/S (Henrik Østervold) Bergen - ALTAIR
    6/1940: Torpedert av tysk ubåt U-32 (Kapitänleutnant Hans Jenisch) den 18/6 og synker i pos. N 49.35' W 11.00' på reise fra Halifax til Kings Lynn med trelast. Ingen omkomne.
    Kaptein: Johannes Pedersen.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/altair.html

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin, 3 sylindere diam. 17-25.5-45.
    Maskineri bygget ved Ross & Duncan, Glasgow, UK. 
    Kjeler samme.

    Shipwreck location

    Latitude: 49.583333
    Longitude: -11