D/S Favorit

Other names
ex Ionier,ex Fishers Island
Call sign
LDNV - LJNF
Shipping company
Pedersen,P.,StavangerSmedvig, Peder, Stavanger
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Stavanger, Norge

Shipyard

Name
Pusey & Jones Co. Wilmington, DE, USA
Build year
1920
Yard number
1013
Month of delivery
Mai

Maritime inquiries 1939 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Attacked from air, 16.4.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.826
Net tonnage:
1.652
Deadweight:
4.350

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
300.6'
Beam:
44.2
Draft:
22.9'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    5/1920: Fishers Island Nav. Co., New London, USA - FISHERS ISLAND
    1929: P. Pedersens Rederi A/S (P. Pedersen) Stavanger - IONIER
    1930: Omdøpt - FAVORIT
    1934: Smedvigs Rederi A/S (Peder Smedvig) Stavanger - FAVORIT
    4/1941: Flybombet 16/4 av tyske fly nordvest av Hebridene og sank i pos. N 60.06', W 08.32' på reise fra Loch Ewe til Halifax.           

    Minnehallen skriver:

    Det er usikkerhet om Torvald B. Knudsen omkom ombord i Favorit. Opplysningene sier at han gikk ombord i et annet skip etter at alle mann ble reddet ved forliset til Favorit.

    Den som omkom:
    Torvald Bertinius Knudsen      - Fyrbøter

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/favorit.html

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin, 3 sylindere diam. 19.8-31.5-54.3.
    Pusey & Jones Co. Wilmington, Delaware, USA.

    Shipwreck location

    Latitude: 60.1
    Longitude: -8.533333