Monrad Mosberg

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

11. februar 1918

Foreldre

Omar og Hjørdis Mosberg, Kongsvinger

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Arendal

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Flåtetilhørighet

Norsk marine 1940-1945

Har stillinger

Fenrik i Den Norske Marine

Kjente utdannelser

Sjøkrigsskole

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Londonarkivet (Marinemuseet i Horten):

    47 måneders fartstid i handelsflåten.

    Forlot Norge 31. oktober 1941 via Sverige til Skottland.

    Militær grad og kategori:
    Antatt i norsk marine 1. juni 1939 som kadettaspirant. 1. oktober 1939 Kadett I. klasse. 1942, Kadett II. klasse. 15. april 1943, Kadett III. klasse. Kurs: "Commando Course. 10/4-44 Radar 845. 15/7-44 Asdic 845. 22/7-43 Commando Course." 1. oktober 1943, fenrik.

    Detaljert informasjon:
    Tjenestested: S.O.K. Tjenestestilling: Kadett I. klasse. Fra 30 .april 1942 til 15. mai 1942.
    Tjenestested: "Whale Island H.M.S. "Excellent". Tjenestestilling: act. sub. ltn. course. fra 23. august 1942 til 7. oktober 1942. (Anmerkning: 24. august -3. oktober 1942, Gunnery. 5. oktober til 10. oktober 1942 Antigas. 12. oktober til 17. oktober 1942 Antisub. 19. oktober til 7. november Signal).
    Tjenestested: H.M.S. "Dryad". Tjenestestilling: Kadett I. klasse. Fra 9. november 1942 til 28. november 1942.
    Tjenestested: H.M.S. "Vernon". Tjenestestilling: Kadett I. klasse. Fra 30. november til 19. desember 1942.
    Tjenestested: M.T.B.Fl. Tjenestestilling: "4 komm 688". Fra 10. september 1943 til 1. oktober 1943.
    Tjenestested: Sjøkrigsskolen. Tjenestestilling: Kadett III. klasse. Fra 1. oktober 1943 til 8. mars 1944.
    Tjenestested: Sjøkrigsskolen. Tjenestestilling: Fenrik. Fra 20. september 1944 til 4. oktober 1944.
    Tjenestested: Marinedepot i Devonport. Tjenestestilling: Fenrik. Fra 7. juni 1944 til 8. september 1944.
    Tjenestested: M.T.B.Fl. Tjenestestilling: Fenrik. Fra 4. oktober 1944. ("Langt signalkurs, H.M. Signal School".)

    Etter krigen:
    1. oktober 1945, løytnant. 8. mars 1947 løytnant (fast). 1. januar 1950, kapteinløytnant. 1. juli 1954, orlogskaptein. 1. juli 1960, kommandørkaptein.

    Kilder

    "Londonarkivet" ved Marinemuseet i Horten

    Privat arkiv avgitt til Stiftelsen Arkivet