Anders Ø. Standnes

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

25. april 1920

Død

18. juli 2006

Foreldre

Øistein Anders og Helene Birgitte Standnes, Fjaler

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Fjaler

Relasjon til fylke

Sogn og Fjordane

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 25424.

    Anders Standnes ble født på Standnes i Dalsfjorden 25. april 1920 som eldstemann i en søskenflokk på 11. Han var odelsgutt, men valgte sjøen som levevei.

    I Handelsflåten:
    D/T TORBORG september 1939 til juli 1940 i transatlantisk fart.
    D/S GREY COUNTY juli 1940 til 31. desember 1940 i fart mellom Canada og Storbritannia.

    I Marinen:
    JAGER ST. ALBANS 1941 til 1942.
    MINESVEIPER DRØBAK 1943 til 1944 langs Kanalkysten.
    JAGER SVENNER våren 1944 til torpedering utenfor Normandie 6. juni.
    MTB 712 1944 til 26. januar 1945 da fartøyet forliste på et skjær.
    Diverse MTBer januar/februar 1945 til september 1945.

    I september 1945 kom han hjem, 25 år gammel, etter omlag 7 år borte. Mesteparten av tiden var han i hard og sammenhengende krigsfart.

    "I 1946 tok han eksamen ved styrmannsskolen i Bergen. Deretter var han ute i 2 år før han tok skipperskolen i Oslo i 1949. I 1954 tok han eksamen som dispasjør og inni mellom alt dette var det også tid til handelsskole. Som offiser reiste han første tiden i Westfahl-Larsens rederlag og hos skipsreder Konow i Bergen. Senere gikk han over til Uglands rederlag i Grimstad der han var kaptein til han gikk i land og fikk stilling som overingeniør i Sjøfartsdirektoratet i 1977. Der var han til han ble pensjonist i 1990. Her var han m.a. på spesialoppdrag for FN for å utvikle sjøfartstjenestene i Guinea-Bissau. Standnes var aktivt styremedlem i Marinens Krigsveteranforening, og var også utnevnt æresmedlem der".

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 11. januar 1941, som: U.d.m.

    Sivil stilling: Matros.

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Radiokurs.

    Dimittert fra Marinen: 7. september 1945.

    Kilder

    Privat arkiv avgitt til Stiftelsen Arkivet.

    RA/S-3545/G/Gg

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.37. Kort 135-136.